Logo Labox
Labox 30 let
Specialista na technologie
čistých prostor a laminárních boxů

Laminární box FBB pro IVF centra

Nejnovější inovovaná verze úspěšného laminárního boxu pro práci v IVF centrech. Komplet je tvořen z komponent, které jsou v praxi odzkoušené a spolu zajišťují optimální laboratorní práci s buňkami.

Laminární box zajišťuje vynikající ochranu proti částicové i bakteriální kontaminaci zpracovávaných tkání a buněk.

V současnosti je FBB pracovní stanice III. generace. Nová generace přišla s novými funkcemi, vylepšeními. Využívá nejmodernějšími technologie, které zvyšují produktivitu, spolehlivost a ergonomii. 

 • tichý provoz, nízké vibrace
 • nízké provozní náklady
 • intuitivní ovládání, ergonomické řešení
 • řídicí SMART systém CR2000
 • vzdálené ovládání a servis (iOS, Android, PC)
 • kontinuální monitoring tlakové ztráty na filtru, teploty a rychlosti proudění vzduchu v pracovním prostoru,  teploty na topných deskách apod. s exportem dat na email (volitelně na USB)
 • audittrail (registrace změn, alarmů, přihlášení apod)
 • doživotní technologická záruka na servis a náhradní díly

Dle požadavku zákazníka jsou do boxu integrovány technologie jako např.:

 • stereomikroskop 
 • invertovaný mikroskop 
 • vyhřívaná pracovní deska
 • CO2 inkubátor
 • LCD panel
 • prostupy v pracovní ploše nebo zadní stěně
 • a další
Mikrobiologicky bezpečnostní box MBB
Mikrobiologicky bezpečnostní box MBB
Mikrobiologicky bezpečnostní box MBB
Mikrobiologicky bezpečnostní box MBB

LAMINÁRNÍ BOX

Box v pracovním prostoru zajišťuje třídu čistoty A dle EC GMP Volume 4, Annex1, požadovanou Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a díky nízké úrovni vibrací zároveň poskytuje ergonomicky ideální podmínky pro práci s mikroskopem. 

Řízení je zajištěno nejmodernějším řídicím systémem CR2000, které je inspirováno aktuálními požadavky průmyslu 4.0. Tento řidící systém zajišťuje bezproblémový chod zařízení, plnou kontrolu nad řízením i vzdálené ovládání. Ovládání boxu je možné jak přes dotykovou obrazovku, tak i vzdáleně pomocí mobilních zařízení. Na displeji jsou uvedeny všechny důležité provozní parametry. Kontinuálně se měří a vyhodnocuje rychlost proudění a tlaková ztráta na filtru. Tyto informace jsou zpracovávány mikroprocesorovou jednotkou, která optimalizuje výkon ventilátoru.  Toto řešení zajišťuje kompenzaci zvyšování tlakové ztráty při postupném zanášení pracovního filtru. Oproti jiným obdobným zařízením jsou provozní náklady nižší až o desítky procent. Rychlost proudění je programovatelná v rozsahu 0,2 až 0,6 m/s. Ovládání je řešeno tak, aby bylo maximálně uživatelsky přívětivé. Ovládání základních požadavků, jako je přepínání režimů (vypnuto, útlum, provoz), či topné desky, osvětlení apod,  je realizováno z úvodní obrazovky. Systém řízení CR2000 je průběžně doplňován o nové funkce a splňuje nejnovější požadavky z hlediska GMP a je plně v souladu s požadavky LEK-17. 

V rámci nového firmware je k dispozici i audit trail a kontinuální monitoring teploty, tlakové ztráty na filtru, rychlosti proudění vzduchu, apod., s exportem na email nebo USB. Jedná se o profesionální řešení řešící potřeby moderního řízení kvality. Registrují se veškeré důležité změny a parametry. 

Velký důraz byl při vývoji kladen i na bezpečnost. Přístup do řídícího systému je diferencován, podle výše přístupových práv. Vzdálené připojení je indikováno na obrazovce. Neshodné stavy jsou zobrazeny i zaznamenávány v rámci audit trail, případně jsou zasílány na email odpovědných osob. Elektrická bezpečnost chránící uživatele je nadstandardně zvýšena integrovaným proudovým chráničem.

Plochy v pracovním prostoru jsou hladké a lehce čistitelné. Veškeré povrchové úpravy splňují přísné podmínky norem pro čisté prostory EN ISO 14644. Vlastní pracovní plocha je zhotovena z vysoce kvalitní nerezové oceli. 

Zařízení se pyšní velmi nízkou mírou vibrace. To je zajištěno především využitím kvalitního ventilátoru, solidní konstrukcí a využití prvků absorbující vibrace (např. antivibračních vložek).

Požadovanou částicovou čistotu v  pracovním prostoru zajišťuje vysoce účinný filtr s účinností 99,995%, tzn. třídyH14. Laminární box je vybaven bezúdržbovým, výkonným ventilátorem. Díky tomu lze využít maximální filtrační kapacitu filtrů. V rámci standardních laboratorních podmínek instalované filtry vydrží mnoho let bez nutnosti jejich výměny

Pro účely prace s DNA je box osazen výkonným regulovatelným LED osvětlením, které je k DNA přátelské. Pro maximální světelnou pohodu jsou boční stěny boxu prosklené v celém profilu. 

Doporučená/oblíbená kombinace:

 • laminární box FBB-IVF
 • vyhřívaná deska s integrovaným mikroskopem NIKON / Olympus
 • inkubátor CO2 Labotect C16, nebo Selutec TECO 10 

Další oblíbené vybavení:

 • integrace LCD panelu do stěny pracovního prostoru
 • magnetická lišta jako držák pro kovové nástroje (nůžky, pinzety apod)
 • organizér kabeláže pod pracovní deskou (pro schování kabeláže k mikroskopům, mikromanipulátoru, a dalších elektrických přístrojů)
 • u stojanu lze doplnit prostor pro umístění PC, klávesnice, či doplnění koleček. Pracovní výšku lze změnit při objednávce 
 • odkládací polička 
 • elektricky výškově nastavitelný stojan
 • webkamera v pracovním prostoru s možností streamu do místní datové sítě
 • doplnění záložního elektrického zdroje

 Výše uvedené technologické zařízení jsou doporučené. Jako přímý výrobci jsme Vám schopni provádět nadstandardní uživatelské úpravy a do boxu integrovat i Vámi preferovanou technologii (včetně videokamer, apod.)

VYHŘÍVANÁ DESKA S MOŽNOSTÍ INTEGRACE MIKROSKOPU   

Pro práci s tepelně citlivým biologickým materiálem je pracovní plocha vybavena vyhřívanou deskou (600x290mm). Tato deska dosahuje vynikající stability i homogenity. Vrchní část desky je vyrobena ze stejného materiálu, jako je ostatní pracovní plocha, tedy z kvalitní nerezové oceli.  Základem vyhřívané desky je speciální vyhřívané topné sklo o velikosti pokrývající celou plochu. Díky tomuto řešení je zajištěn rovnoměrný ohřev jak do topné desky, tak i speciálního krycího křemenného skla pro mikroskop. 

Řízení teploty topné desky je řešena pomocí přesné regulace v rámci systému řízení CR2000. Teplota je měřena přesným digitálním teplotním senzorem. Vyhodnocování je kontinuální a pro vlastní řízení jsou využity nejnovější algoritmy. Tak je zajištěno rychlé nahřátí topné desky, aniž by došlo k významnému překmitu přes nastavenou teplotu. Ovládání topné desky je možné jak lokálně, tak i vzdáleně a to jak v rámci lokální datové sítě, tak i přes internet. Uživatel je schopný ovládat jak nastavení požadované teploty, tak má možnost zadat alarmy dle standardu GMP.  

V rámci odzkoušené kombinace doporučujeme integraci mikroskopu značky NIKON SMZ745 (800, 1000, 1250). Tento mikroskop dosahuje špičkových parametrů. Kromě vysokého zvětšení a vysoké pracovní výšky i vynikající ergonomie. 

Odzkoušená je i integrace mikroskopů značky OLYMPUS SZX7 (SZX10, SZX16). Tyto mikroskopy dosahují špičkových parametrů zejména brilantní optikou a optimalizací pozorovacích metod. Spolu s vynikající ergonomií dále nabízejí velká zvětšení a dlouhé pracovní vzdálenosti vzorků od objektivů.

Koncepce řešení umožnuje integraci originálního osvětlení výrobce mikroskopu. Díky tomu je kvalita zobrazení maximální a lze využít nejmodernějších technologií (např. OCC) a v budoucnu je možný případný upgrade. 

INKUBÁTOR CO2

Pro skladování buněk je do zadního panelu boxu integrován inkubátor s ochrannou atmosférou CO2 značky Labotect C16 a Selutec TECO 10. Tyto 16 litrový inkubátory jsou vybaveny dvěma policemi a alarmem. 

VALIDACE A MONITORING

V souladu s požadavky pro zpracování tkání v rámci výstupní kontroly i instalace provádíme kvalifikační měření (IQ, OQ, PQ). Na základě požadavku klienta provádíme i pravidelné revalidace (kvalifikace) a monitoring. Všechny zkoušky jsou prováděny akreditovanou zkušební laboratoří dle ČSN EN ISO/IEC 17025

Řídicí systém CR2000 umožňuje, po připojení na internet, zasílání notifikací alarmových hlášek, doporučení na výměnu filtru, validaci, apod. Notifikace můžou být posílány jak odpovědné osobě klienta, tak případně i servisní organizaci. Díky tomuto řešení klient ušetří nemalé prostředky na servisní zajištění.  

REFERENCE

Naše zařízení jsou úspěšně instalovány a provozovány v IVF centrech u nás i v zahraničí.

Více informací naleznete na stránkách https://www.ivf-solution.eu/cs/.

box fbb produktova

ROZMĚRY
Parametry

Vnější rozměry

/mm/

Pracovní prostor

/mm/

Příkon
  šířka výška hloub. šířka výška hloub. (W)
FBB 12 IVF 1240 1370 710 1215 865 630 330
FBB 16 IVF 1670 1370 710 1645 865 630 450
FBB 18 IVF 1875 1370 710 1850 865 630 650
FBB 20 IVF 2095 1370 710 2070 865 630 660

Pozn. hledáte-li laminární box pro krytí mikromanipulátoru, nebo jiného zařízení, kde je potřeba maximální minimalizace chvění a vibrací, tak se podívejte na laminární box typu FBB-R.

DOPLŇUJÍCÍ TECHNICKÉ INFORMACE
Parametr Hodnota
Třída čistoty dle US FS 209 E 100 (M 3,5)
Třída čistoty dle EN lSO 14644 ISO 5
Jakostní třída dle dle A acc. to EU GMP A
Napětí [V/Hz] 230V / 50Hz
Rychlost proudění vzduchu v pracovním prostoru (m/s) * 0,40 ± 0,05
Hluk v místě obsluhy (dB(A)) při pracovním režimu max. 53
Hluk vyzařovaný do okolí (dB(A)) při útlumovém režimu max. 49

* uživatelsky nastavitelná v rozsahu 0,20 až 0,60 m/s

Vlastnosti řídicího systému CR2000: výběr pracovních režimů; řízení přístupových práv uživatelů; dálkové ovládání pomocí Android, iOS, Windows; časovače pro laminární box, topné desky i světlo; vzdálená servisní podpora, nastavení rychlosti, nastavení alarmových limitů pro rychlost, tlak, teploty a pod, nastavení intenzity světla, indikace tlaku na vysoceúčinném filtru, teploty, apod., audit trail, varování na končící lhůtu platnosti validace, notifikace dle GMP

image004

Máte otázky? V případě, že ještě nemáte rozhodnuto nebo by jste chtěli poradit s vhodným typem a vybavením laminárního boxu, tak vám rádi připravíme řešení na míru